GEGSLA Team

GEGSLA Members

The group consists of major stakeholders in lunar activities including representatives from space agencies/government, industry, international organizations, academia, and civil society.

The Group is composed of a Secretariat, 38 members and observers. Members and Observers of the Group participate on a personal basis and any views expressed at the meetings or by the Group do not represent the position of organizations to whom members may belong. MVA membership is not required.

GEGSLA Secretariat

The Secretariat liaise with the members/observers of the Group, maintain a dedicated website and social media, organize meetings, lead discussions, and prepare documents.

The Chair, the Vice-Chairs, or Executive Secretary represent the Group in external events.

The Chair and the Executive Secretary will not count as members.

Secretariat

Dumitru-Dorin Prunariu

Dumitru-Dorin Prunariu

GEGSLA Chairman, Space Agency/Government
Kyle Acierno

Kyle Acierno

Vice-Chair, Industry
Alice Gorman

Alice Gorman

GEGSLA Vice-Chair, Academia
Giuseppe Reibaldi

Giuseppe Reibaldi

MVA President & GEGSLA Executive Secretary
Rajeswari Pillai Rajagoplan

Rajeswari Pillai Rajagoplan

GEGSLA Vice-Chair, Civil Society
Giuliana Rotola

Giuliana Rotola

GEGSLA Implementation Support Officer

Members

 First NameLast NameCountryPositionAffiliation
1KyleAciernoJapanCEOIspace US
2AymanAhmedEgyptSpace Imaging Team LeaderEgSA
3NasrAl-SahhafSaudi ArabiaCEOAlsahhaf Consultant Engineers
4IoanaBratuNetherlandsLegal Expert & LecturerVrije Universiteit Amsterdam
5IrinaChernykhRussiaSenior lecturerRUDN University
6IanChristensenUSADirector of Private Sector ProgramsSecure World Foundation
7TimothyCichanUSASpace Exploration ArchitectLockheed Martin
8IanCrawfordUKProfessor of Planetary Science and Astrobiology,
Birkbeck College, University of London
Birkbeck College, University of London
9Suyan Cristina MalhadasBrazilFederal civil servantCatholic University of Santos – Brazil
10GeorgeDanosCyprusRepresentativeRepublic of Cyprus, CSEO
11ZivDubinskyIsraelCEOMetabolic Robots feeding solutions ltd
12MarcFournierFranceElectronics EngineerUTIAS Space Flight Laboratory
13MikeGoldUSAExecutive Vice-President of Civil Space and External RelationsRedwire Space
14AliceGormanAustraliaAssociate ProfessorFlinders University
15GernotGroemerAustriaDirectorAustrian Space Forum
16LinliGuoChinaSpace engineerCAST
17AdriánGuzmán GonzálezMexicoRepresentativeAgencia Espacial Mexicana
18DanHendricksonUSAVice PresidentAstrobotic
19AdemirXavierBrazilTechnologistBrazilian Space Agency
20FrankKochGermanyFounder and CEOOrbit Recycling
21TufanKayaciTurkeyUnit Head (Space Systems and Spacecraft Dept.)Turkish Space Agency
22IgorMitrofanovRussiaHead of Department, Mission ScientistSpace Research Institute (IKI),
Russian Academy of Sciences
23DovileMatuleviciuteLuxembourgPolicy Officer – Legal AffairsLuxembourg Space Agency
24AndrewNyawadeKenyaSystems EngineerKenya Space Agency
25OmoladeOdetaraNigeriaProduct ManagerStellarXplora
26DorinPrunariuRomaniaMember of the BoardROSA
27JingPengChinaResearcherChina Academy of Space Technology
28TommySanfordUSAExecutive DirectorCommercial Spaceflight Federation
29P. SreekumarIndiaDhawan Professor, Space Science Program OfficeISRO
30RajeswariRajagopalan  IndiaHead, Nuclear and Space Policy Initiative​Observer Research Foundation
31GaoRuofeiChinaGeneral CounselChina Great Wall Industry Corporation
32AntoninoSalmeriLuxembourgDoctoral Researcher in Space LawSpace Generation Advisory Council
33GabrielSwineyUSAAttorney Adviser on Space MattersU.S. Department of State
34MarkSundahlUSAProfessorCleveland State University
35MariaTerekhovaUkraineDeputy Head of Division, International CooperationYuzhnoye State Design Office
36GuoyuWang  ChinaDean and Associated ProfessorAcademy of Air, Space Policy and Law (AASPL),
Beijing Institute of Technology (BIT)
37AnnetteWilliamsCanadaPolicy AnalystCanadian Space Agency
38YuXuChinaDiplomat/Legal affairsForeign Ministry of China

Composition of Subgroups

Sub-Group 1 – Information Sharing

  • Co-Chair 1 : Antonino Salmeri – Luxembourg
  • Co-Chair 2 : Raij Rajagopalan – India
NameNationality
1Antonino SalmeriLuxembourg
2Mark J. SundahlUSA
3Igor MitrofanovRussia
4Xu YuChina
5Ruofei GaoChina
6Guoyu WangChina
7Raji RajagopalanIndia
8Alice GormanAustralia
9Adrian GúzmanMexico

Sub-Group 2 – Safe Operations and Lunar Environmental Protection

  • Co-Chair 1 : Mike Gold – USA
  • Co-Chair 2 : Guo Linli – China
NameNationality
1Gernot GroemerAustria
2Ian CrawfordUK
3Andrew Nyawade Kenya
4Tufan KayaciTurkey
5Frank KochGermany
6Nasr A. Al-SahhafSaudi Arabia
7Mike GoldUSA
8Mark J. SundahlUSA
9Ziv DubinskyIsrael
10Igor MitrofanovRussia
11Omolade OdetaraNigeria
12Jing PengChina
13Guoyu WangChina
14Dan HendricksonUSA
15Ayman AhmedEgypt
16Guo LinliChina
17Alice GormanAustralia
18Irina ChernykhRussia
19Adrian GúzmanMexico
20Annette WilliamsCanada

Tiger Teams Co-Chairs

2 A – Tiger Team – Safety Zones

  • Co-Chair 1 : Mark Sundahl – USA
  • Co-Chair 2 : Guoyu Wang- China
NameNationality
1Igor MitrofanovRussia
2Andrew NyawadeKenya
3Adrian GúzmanMexico

2 B – Tiger Teams – Heritage

  • Co-Chair 1 : Jing Peng – China
  • Co-Chair 2 : Alice Gorman – Australia
NameNationality
1Adrian GúzmanMexico

2 C – Tiger Teams – Debris Mitigation / Environmental Sustainability

  • Co-Chair 1 : Daniel Hendrickson – USA
  • Co-Chair 2 : Irina Chernykh – Russia
NameNationality
1Frank KochGermany
2Ayman AhmedEgypt
3Tufan KayaciTurkey
4Nasr A. Al-SahhafSaudi Arabia
5Ian CrawfordUK
6Adrian GúzmanMexico
7Gernot GroemerAustria

Sub-Group 3 – Compatibility and Interoperability

  • Co-Chair 1 : Omolade Odetara – Nigeria
  • Co-Chair 2 : Maria Terekhova – Ukraine
NameNationality
1Gernot GroemerAustria
2Andrew Nyawade Kenya
3Tufan KayaciTurkey
4Maria TerekhovaUkraine
5Omolade OdetaraNigeria
6Ziv DubinskyIsrael
7Jing PengChina
8Guo LinliChina
9Timothy CichanUSA
10Kyle Acierno  USA

Sub-Group 4 – Responsible Governance

  • Co-Chair 1: Nasr A. Al-Sahhaf – Saudi Arabia
NameNationality
1Ian ChristensenUSA
2Ian CrawfordUK
3Nasr. A. Al-SahhafSaudi Arabia
4Frank KochGermany
5Mike GoldUSA
6Antonino SalmeriLuxembourg
7Xu YuChina
8Ruofei GAOChina
9Dan HendricksonUSA
10Raji RajagpalanIndia
11Ademir XavierBrazil
12Ioana BratuNetherlands
13Irina ChernykhRussia
14Dovile MatuleviciuteLuxembourg
15Annette WilliamsCanada